UDOSTĘPNIJ

Media kontra YouTube

Zły wpływ YouTube na widzów, mowa o nim w mediach została rozpoczęta artykułem

YouTuberzy, którzy stworzyli z dzieci bezrozumnych zombie.

Gazety Prawnej (dział Biznes), na którym zwrócono uwagę na zachowanie Gimpera, IsamuXpompa oraz Nitro. Musimy się najpierw dowiedzieć dlaczego akurat Gazeta Prawna postanowiła napisać o tych YouTuberach. Mają największy hejt w internecie? Raczej nie. A może zarabiają najwięcej pieniędzy? Nie wiadomo. Wydawać by się mogło, że to nie jest atak bezpośredni od strony autora artykuły czy samej gazety. Trzeba zauważyć, że właśnie Gimper, Isamu i Nitro należą do tego samego partnerstwa – Agory, która ma również Gazetę Wyborczą. YouTuberzy w tym artykule są tylko powodem, żeby jedna gazeta mogła zaatakować drugą.

Wyborcza zobaczyła ten atak

Rozniósł się w internecie, ponieważ artykuł budził kontrowersje i wielką krytykę. Przypadkowo, stosunkowo niedawno, po tym zdarzeniu Wardęga został zatrzymany przez policje we Warszawskim metrze, co spowodowało natychmiastową krytykę Wyborczej na partnera LifetubeWardęgę.

„Wardęga zatrzymany w metrze w stroju Lorda Vadera. Szarpał starszego pana”

Wardęga Zatrzymany

Artykuł, z którego możemy dowiedzieć się, że Wardęga został aresztowany, przekonuje, że winny był Sylwester Wardęga, a nie Służba Metra.

Zły wpływ YouTube na młodzież naprawdę istnieje?

A jeżeli tak to jakie ma konsekwencje? Dowiedzieliśmy się przed chwilą, że to co aktualnie piszą gazety o Polskich YouTuberach nie jest prawdą. Czyli Media nic nie wiedzą o YouTube! W końcu to tylko głupie sprzeczki 2 firm! Przeanalizujmy kilku twórców, najlepiej z różnych dziedzin.

  • Podteksty seksualne:

Sex Masterka

SexMasterka – jest chyba osobą, coraz bardziej rozpoznawalną na Polskim YouTube, ale czy źle wpływa na młodzież? Wydawać by się mogło, że tak. Jednakże, mimo skromnego ubioru, prowokacyjnego prowadzenia swoich odcinków przekazuje pomocne wartości. Może lepiej, gdy osoby w młodym wieku oglądają materiały SexMasterki niż pornografię? W Polsce system nauczania coraz gorzej edukuje dzieci w sprawach seksualnych, może ten kanał to ratunek?

  • Let’s play, wyzywanie i przeklinanie:

Zły wpływ youtube według Gimpera

Gimper – chyba najbardziej rozpoznawalna osoba, która „obraża innych”, a raczej z największym dystansem do siebie. Dzięki temu pan Tomasz „Gimper” Działowy nauczył ludzi dystansu, ale również poznania swojej osoby i nieustannego dążenia do sukcesu na zajawce. Zajawka, to częsty termin wychodzący z ust pana Tomasza, gdyż sądzi, że to właśnie dzięki niej ludzie powinni dążyć do osiągnięcia celu i sukcesu. Słowa w filmikach, wypowiadanych przez autora to ironia. Gimper, warty obejrzenia, nie dla wszystkich – z dystansem. 

  • Vlogi, fan maile, social:

Stuu i zły wpływ na YouTube

Stuu –  najbardziej kojarzony z „ruchaniem matek”, natomiast jeden z bardziej pozytywnych YouTuberów, angażującym się w wiele projektów. Bardzo integruje się z widzami, w jednym z odcinków zaprosił widza, który przyszedł do jego do domu i wręczył mu fan-mailową paczkę. Stuart jest przykładem YouTubera, który nie wpływa źle na młodszych ludzi, stara się być jak najbardziej pozytywny.

  • Kartony, animacje:

Zły wpływ YouTube - Blok Ekipa

Blok Ekipa – Jej wydawca SPInkafilmstudio tworzy serię, która może wpływać demoralizująco na poszczególne grupy społeczne. Przekazuje pewne wartości. Serial z pewnością jest dla osób powyżej 16 roku życia, niestety jest dużo przypadków, gdy bajkę oglądają młodsi. „Cześć cwelu”, autorstwa Gimpera, do przyjaciela to miłe przywitanie w porównaniu, gdy 10 latek wita się zwyczajem postaci „Cieślaka”: Co jest ku..a raz dwa trzy. Zły wpływ YouTube’owego kanału może groźnie przenieść na młode społeczeństwo! Czy tworzenie takiej kreskówki jest złe? Oczywiście, że nie dopóki nie dotrze ona do zbyt młodych ludzi, którzy zaczną naśladować zachowanie swoich idoli.

To YouTube jest zły czy nie?

Podsumowując YouTube nie wpływa źle na młodzież, ale powinniśmy ograniczyć widoczność tych złych, demoralizujących materiałów do pokazywania ich tylko osobom dorosłym. To, że Gimper wyzywa innych, SexMasterka pokazuje swoje ciało, znaczy tylko tyle, że widzowie rozumieją to co oglądają i nie biorą wszystkiego na poważnie. Powinniśmy się zastanowić nad tym, czy to co oglądamy jest dla nas dobre i czy nie zmienia naszych codziennych zwyczajów, jeżeli nie to: Zły wpływ YouTube? Raczej nie.